W dzisiejszym coraz bardziej konkurencyjnym środowisku biznesowym, posiadanie strategii marketingowej opartej na danych jest ważniejsze niż kiedykolwiek dotąd. Dlaczego? To właśnie z pomocą wykorzystania pełnej mocy danych o klientach oraz ich preferencjach zakupowych, możesz tworzyć bardziej spersonalizowane i dużo lepiej ukierunkowane kampanie marketingowe. Takie, które zaowocują zwiększeniem sprzedaży, a w konsekwencji również zysków.
Co ciekawe, w czasie jedynie 60 sekund człowiek jest w stanie przeczytać około 300 słów. Tyle samo czasu potrzebuje mózg, aby przytoczyć ok. 33 myśli. Jak to się ma do newslettera? Otóż w czasie 60 sekund wysyłanych jest około 187 milionów maili. Jak się z nich wybić i zostać zauważonym? Jednym ze sposobów jest stworzenie świetnego newslettera. W tym wpisie dowiesz się, co jest niezbędne podczas tworzenia skutecznej komunikacji dla subskrybentów.
Poniżej zapoznasz się z kluczowymi elementami każdego newslettera i dowiesz się, jakie kroki są najbardziej istotne w całym procesie.
Cel to jeden z najważniejszych punktów, nad którymi musisz się zastanowić nie tylko przed samą wysyłką kampanii e-mail marketingowej, ale również przed tworzeniem newslettera. To odpowiedni moment, abyś dowiedział się, co chcesz osiągnąć za pomocą rozesłania do klientów tego typu mailingu.
Pomogą Ci w tym poniższe pytania:
Gdy już uda Ci się zdefiniować główny cel, możesz przejść do kolejnego etapu tworzenia newslettera.
Przygotowując ofertę dla użytkowników, chcesz ją rozesłać do jak największej liczby osób? Aby jednak do tego doszło, musisz najpierw zbudować swoją bazę danych. To z kolei warto poprzedzić wygenerowaniem leadów. Dlatego poprzedzając wysyłkę newsletterów, niezbędne jest stworzenie formularza z zapisem do niego. Możesz to zrobić na kilka sposobów, m.in.:
Jeśli już posiadasz bazę danych, zadbaj o podział userów na odpowiednie segmenty. Oznacza to nic innego, jak rozdzielenie subskrybentów ze względu na łączące ich cechy. Dzięki temu będziesz miał możliwość wysyłki bardziej spersonalizowanych newsletterów. Głównymi cechami, które możesz wziąć pod uwagę podczas tworzenia segmentacji danych, są:
Tak stworzona segmentacja bazy pozwoli wysyłać userom ten rodzaj treści, których jest dla nich szczególnie istotny. To z kolei bezpośrednio przełoży się nie tylko na wskaźnik otwarć i kliknięć, ale także na późniejszą konwersję.
*Ciekawe wydają się być badania, które zostały przeprowadzone przez GetApp w USA. Pokazują one, że płeć ma ogromne znaczenie z perspektywy celu subskrypcji. Dla kobiet istotną motywacją jest szybszy dostęp do ofert specjalnych i zniżek. Dla mężczyzn z kolei kluczowym elementem jest zaspokojenie ciekawości na temat newsów z życia marki.
Mając taką wiedzę, możesz skupić się na pisaniu skrojonego pod użytkowników newslettera.
Gdy podzielisz już bazę użytkowników na segmenty, możesz zająć się stworzeniem komunikacji dla mailingu. Pierwszym elementem, na który klienci zwracają uwagę, otwierając skrzynkę mailową, jest temat. I to on albo przekona użytkowników do otwarcia całej wiadomości, albo wręcz przeciwnie – skłoni userów do przeniesienia Twojej wiadomości do kosza lub spamu. Masz na to dosłownie kilka sekund, dlatego postaraj się, aby temat był jak najlepszy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, którymi możesz się kierować przy tworzeniu tytułu newslettera:
Jaka powinna być długość tematu newslettera? Według badań Alchemy Works najchętniej otwierane są newslettery, których tytuł jest krótszy, niż 60 znaków. Do podobnych wniosków doszli specjaliści z FreshMail, wykazując najlepszy wskaźnik CTR dla tematów o długości 50-60 znaków.
Po napisaniu świetnego tematu czas skupić się na treści maila. Aby zaoferować klientowi angażującą treść, zadbaj o realizację przynajmniej kilku z poniższych punktów:
Poniżej znajdziesz kilka propozycji:
Sam intrygujący tytuł i wartościowa oraz spersonalizowana treść to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego ważne jest, aby Twój newsletter był odpowiednio sformatowany. Zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim:
Warto również zaznaczyć, że wiele firm w swoich newsletterach układa kluczowe elementy na kształt odwróconego trójkąta (tj. logo, nagłówek oraz CTA lub logo, treść i przyciski udostępniania). Badania eyetrackingowe wykazały, że taki układ pomaga użytkownikom w jeszcze większym stopniu skupić wzrok.
Zastosowanie wyżej przedstawionych pięciu kroków wraz z wykorzystaniem dotychczas zebranych danych na temat Twoich klientów pozwoli Ci stworzyć skuteczny newsletter. Wystarczy, że rozpoznasz swój cel, przygotujesz analizę danych, stworzysz wartościową segmentację listy, napiszesz przyciągający wzrok temat i stworzysz wartością treść. Nie zapomnij również o prawidłowym formatowaniu. To wszystko pozwoli Ci osiągnąć sukces w wysyłce świetnych newsletterów, które nie tylko będą angażowały, ale przede wszystkim wpłyną na konwersję.
Jeżeli chcesz zobaczyć jakie e-maile wysyła Twoja konkurencja, skorzystaj z naszej usługi monitorowania newsletterów. Przejdź do strony >