Skip to content
sub-menu-background-2
Zarządzaj lepiej, osiągaj więcej!

Od analizy wydajności po pełną integrację systemów – skorzystaj z naszej wiedzy, aby ulepszyć działanie Twoich usług.

roi-90-dni-menu
Zobacz, czy kwalifikujesz się do programu ROI w 90 dni!

Przejdź do podstrony i umów się na bezpłatną rozmowę, aby dowiedzieć się, co możemy zrobić dla Twojej firmy.

Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Persooa Team09.05.23 14:434 min read

Dosprzedaż produktów po zakupie

Opisany scenariusz "Dosprzedaż produktów po zakupie" opiera się na pomyślnej konwersji, gdzie potencjalny kupujący staje się następnie stałym i lojalnym klientem.

Dosprzedaż produktów - zalety

Dosprzedaż produktów po zakupie przyczynia się do:

    • Przekształcenia kupujących po raz pierwszy w aktywnych klientów.

    • Zwiększenia przychodów od aktywnych klientów.

    • Zwiększenia średniej wartości koszyka zakupowego.

Dokonanie zakupu powinno być dla sprzedawcy dopiero początkiem interakcji z klientem.

Podczas najbardziej ruchliwych okresów sprzedaży online, takich jak Black Friday i Cyber Monday w listopadzie, możesz spotkać się z większą liczbą transakcji online. Warto wcześniej opracować strategię związaną z dosprzedażą po zakupie. Pamiętaj, aby pozostawić po sobie pozytywne, trwałe wrażenie. Wraz z większą sprzedażą pojawia się więcej możliwości zatrzymania klientów przy sobie, dzięki nowym lub podobnym produktom. Dosprzedaż produktów po zakupie pomaga nawiązać stałą relację z klientem, budować zaufanie do marki oraz jej produktów.

Czym są e-maile po zakupie?

E-maile po zakupie to komunikacja, którą wysyłasz po dokonaniu zakupu przez klienta. Mogą być wysyłane w różnym czasie, np. bezpośrednio po dostawie i kilka dni później. Pozwoli to sprawdzić zadowolenie klienta. Mogą być również dystrybuowane jako zautomatyzowane SMS-y lub Web Pushe.

Niektóre przykłady e-maili po zakupie obejmują tematyczne wiadomości, takie jak potwierdzenia zamówienia, oferty z kodami promocyjnymi czy prośby o recenzje produktów. Głównym celem wysyłania e-maili po zakupie jest dostarczenie informacji, wartości oraz poczucia bezpieczeństwa klientowi odnośnie tego, że jego transakcja przebiegła pomyślnie.

Dlaczego e-mail jest tak ważny w kwestii dosprzedaży produktów?

E-maile po zakupie są istotną częścią strategii marketingowej każdego biznesu e-commerce. Te wiadomości utrzymują klienta, mogą być wykorzystane do budowania lojalności klientów, jak również do dosprzedaży produktów.

E-maile z podziękowaniem za zakup

Pierwszą korzyścią z e-maili po zakupie jest możliwość podziękowania klientom za ich zakup, informując jednocześnie, że zamówienie jest w trakcie realizacji. Pomaga to stworzyć pozytywne relacje między firmą a klientami, zachęcając jednocześnie do powtórnych zakupów w przyszłości. Dodatkowo, tego typu wiadomości mogą zawierać pomocne informacje, takie jak linki do opinii o produkcie, opinii o sklepie lub instrukcje, jak najlepiej wykorzystać zakupione produkty. Ten rodzaj treści nie tylko buduje zaufanie do Twojego sklepu, ale również ma potencjał do upsellingu innych powiązanych przedmiotów lub usług w przyszłych kampaniach.

Zbieranie opinii po zakupie

Wreszcie, e-maile po zakupie oferują firmom doskonałą okazję do zbierania opinii o produkcie od klientów na temat tego, co im się podobało (lub nie podobało) w ich doświadczeniach z firmą do tej pory. Te dane są bezcenne, gdy przychodzi czas na wprowadzenie ulepszeń lub wprowadzenie nowych funkcji lub zmian w ofercie produktowej. Co więcej, jeśli w tych wiadomościach znajdą się ankiety, zyskasz jeszcze większy wgląd w to, jak bardzo zadowolona jest Twoja obecna baza klientów oraz co konkretnie na to wpływa. Być może jest to coś, co okaże się kluczowe podczas pozyskiwania nowych konsumentów.

Poprawa współczynnika konwersji

Istnieje wiele powodów, dla których kampanie e-mailowe przed i po zakupie powinny stanowić część strategii marketingowej każdej firmy e-commerce. To dzięki nim budujemy relacje z istniejącymi klientami poprzez oferowanie pomocnych porad i wsparcia.

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę współczynnika konwersji online jest wykorzystanie treści generowanych przez użytkowników i ich recenzji, czyli tzw. treści UGC (user generated content). Jako część tej sekwencji e-maili, po zakupie możesz wysłać e-mail z prośbą o osobistą recenzję produktu. Jest to świetny materiał marketingowy dla Twoich kanałów social media i strony internetowej.

Wyjaśniliśmy już znaczenie obsługi klienta dla utrzymania kupujących. E-maile po zakupie mogą natomiast pomóc Ci w dostarczeniu najlepszej obsługi klienta i promowaniu lojalności.

Według badań przeprowadzonych przez Klaviyo, e-maile po zakupie cieszą się o 217% wyższym wskaźnikiem otwarcia niż tradycyjne e-maile. Stanowi to doskonałą okazję do przekazania klientom odpowiednich wiadomości i materiałów marketingowych.

Kiedy powinieneś wysyłać e-maile po zakupie?

Przy podejmowaniu decyzji o tym, kiedy wysłać wiadomości po zakupie ważne jest, aby rozważyć jak szybko po dokonaniu transakcji klient powinien otrzymać wiadomość. Ogólnie rzecz biorąc, tego typu wiadomości powinny być wysyłane szybko po złożeniu zamówienia. Wpłynie to na poziom zadowolenia klienta i zachęcić do ponownych zakupów od lojalnych klientów.

Dodatkowo, powiadomienia e-mailowe po zakupie mogą pomóc w informowaniu klientów o tym, co dzieje się z ich zamówieniami. Przykładowo mogą one informować o wszelkich opóźnieniach w wysyłce, aby byli na bieżąco. Terminowe powiadomienia e-mail po zakupie mogą przynieść wiele korzyści dla e-commerce, w tym zwiększenie lojalności klientów.

Z jakich etapów składa się proces dosprzedaży produktów po zakupie?

Główne elementy udanego procesu dosprzedaży produktów po zakupie obejmują informowanie klientów o każdym etapie na jakim znajdują się ich zamówienia. W miarę tego jak zmieniają się konkretne kroki w procesie, powinieneś poinformować o tym klienta. Wyobraź sobie, że sprzedajesz coś bez czego klient nie może się obejść. Przykładem może być jedzenie dla kota, albo gorzej, żwirek dla zwierzęcia, które potrafi ważyć 10 kg. Produkt zamawia osoba, która np. ma uraz kolana i nie może wyjść po zapas żwirku do sklepu i jest w zasadzie skazana na zamówienie z Twojego sklepu. Co by się stało i jakby się czuła ta osoba, jeśli żwirek nie dotarłby na czas, a kot nie mógłby zrobić podstawowych czynności? Dlatego ważne jest, żebyś zapoznał się najlepiej 3-krotnie z poniższym procesem. Istotna jest również analiza, czy wszystkie kroki w Twoim sklepie działają bez zarzutu.

    1. E-mail z potwierdzeniem zamówienia.

    1. Powiadomienia o nadaniu wysyłki.

    1. Informacje o śledzeniu przesyłki (i inne aktualizacje związane z dostawą).

    1. Wsparcie obsługi klienta w przypadku opóźnień lub problemów z zamówieniem.

    1. Zarządzanie zwrotami, które jest opisane w jasny i klarowny sposób.

    1. Ankiety lub kwestionariusze dotyczące opinii.

    1. Wiadomości z podziękowaniami, które wzmacniają pozytywne doświadczenia z Twoją marką.

    1. Wiadomość do sprzedaży.

proces dosprzedaży produktów po zakupie

podsumowanie zamówienia propozycja dosprzedaży produktu

podsumowanie zamówienia z propozycją dosprzedaży produktów

Potrzebujesz wsparcia w zakresie automatyzacji i projektowania wiadomości e-mail oraz zarządzania kampaniami? Sprawdź naszą ofertę: https://www.persooa.com/o-nas/

Zapisz się do newslettera

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY