Wiele e-commerce boryka się z problem tzw. one-time visitor’ów i one-time shop’erów. Aby zachęcić klientów do ponownej wizyty i zakupu, nowych użytkowników zachęca się do subskrypcji newslettera. Więcej subskrybentów newslettera zwiększa szanse na powracalności klientów do e-commerce. Różne e-commerce stosują różne podejście do pozyskiwania zgód na subskrypcję.
Można to robić w sposób mało ekspansywny, po prostu umożliwiając użytkownikom wpisanie adresu e-mail w dedykowanym miejscu. Typowe, najczęściej wykorzystywane miejsce w e-commerce to stopka, w której udostępniona jest funkcja zapisu na otrzymywanie newslettera:
Warto jednak zainspirować się przykładem, w którym zapis na newsletter jest widoczny nie tylko w stopce, ale także na górze strony obok opcji logowania i koszyka lub wyodrębnić osobna opcję w menu jak na poniższych przykładach.
Opcja ta jest dobrze widoczna, przyciąga wzrok i zwiększa szanse na pozyskanie nowych subskrybentów.
W przypadku prezentowanego e-commerce zadbano również o to, aby zapis był udostępniony także w stopce. Zarówno w przypadku zapisu ze stopki jak i menu, należy podać imię i datę urodzin. Jest to częsty zabieg, który wykorzystuje branża Beauty i Fashion w e-commerce. Dane o imieniu pozwalają nam personalizować komunikację, zaś data urodzin jest wykorzystywana np. do okazjonalnych promocji urodzinowych (rabat na zakupy w dniu urodzin). Data urodzin jest także cenną informacją służącą do personalizacji oferty. Wiek użytkownika pozwala np. na lepszy dobór kosmetyków do pielęgnacji (Beauty) lub stylu produktów odzieżowych (fashion).
Po wpisaniu przez użytkownika adresu e-mail zwykle wyświetla się pop-up potwierdzający zapis na newsletter.
Częściej wykorzystywana metoda pozyskania zgody na newsletter to pop-up pojawiający się po wejściu na stronę www. Może on przybierać różne formy (wielkość, treść) i umiejscowienie.
Najczęściej jest to centralne położenie pośrodku ekrany, duży format:
W takim podejściu uwagę przyciąga forma wizualna i bardzo często benefity wynikające z zapisu na subskrypcję newslettera. Najczęstszym z nich jest po prostu rabat na pierwsze zakupy.
Pop-up może być również znajdować się w wybranej sekcji strony głównej. Warto zwrócić uwagę, że na poniższym przykładzie marki luksusowej nie mamy zachęty w postaci rabatu na pierwsze zakupy.
Benefitem dla subskrybenta jest wcześniejszy dostęp do nowych kolekcji i udział w wydarzeniach marki.
Proces pozyskania zgody obejmuje dwa kroki. Po wpisaniu adresu e-mail należy uzupełnić dodatkowe informacje, które także służą do personalizacji komunikacji. Warto również poinformować użytkownika o celu udostępniania dodatkowych danych.
Sprawdź również nasza ofertę - Monitorowanie newsletterów