E-mail uzupełniający to świetny sposób na zwiększenie retencji klientów, poprawę doświadczeń klienta oraz generowanie stałych i przewidywalnych przychodów.
Zachęć klientów do ponownego zamówienia przedmiotów, które wcześniej kupili, aby zaspokoić ich potrzeby.
Kampania uzupełniająca zwiększa szansę na dokonanie zakupu, a tym samym zwiększa przychody. Jest szczególnie przydatna w branży szybkozbywalnej (FMCG), dla produktów, które szybko się kończą, jak kawa, mleko, pieluchy, jedzenie dla zwierząt czy leki bez recepty. Dodatkowo można wykorzystać tzw. "boosting" do promowania kolejnych produktów na podstawie wybranych wskaźników.
W pierwszym kroku definiujemy zakup z kategorii "kawa", który będzie użyty do kwalifikacji wszystkich użytkowników, którzy ostatnio kupili produkt z tej kategorii. Można również wybrać konkretny produkt, o którym chcemy przypominać klientowi.
W drugim kroku ustalamy, ile czasu czekamy do wysłania kolejnego e-maila. Jako osoba zarządzająca e-sklepem powinieneś określić to samodzielnie lub przy pomocy dostępnych analiz. Możesz wyznaczyć taki okres czasu, np. licząc średnią dni między pierwszym a drugim zakupem.
W trzecim kroku sprawdzasz, czy klient dokonał zakupu z wybranej kategorii lub produktu. Jeśli klient nie dokonał zakupu, można wysłać kampanię. Jeśli kupił kawę w ciągu ostatnich 3 dni, taki klient kończy ścieżkę i po kolejnych 30 dniach można wysłać mu kolejne przypomnienie.
Warto również rozważyć następujące możliwości:
Czy wiesz, że przeciętny sklep e-commerce zarabia 41% swoich całkowitych przychodów tylko od 8% swoich klientów (czyli powtarzających się nabywców)?
Klienci, którzy dokonali zakupu w Twojej firmie dwukrotnie, mają dziewięciokrotnie większe szanse na konwersję niż osoby kupujące po raz pierwszy.
Najlepsze 10% klientów jest warte średnio sześć razy więcej niż pozostałe 90%.
Klienci, którzy dokonują powtarzalnych zakupów, wydają nawet trzy razy więcej niż klienci z jednym zakupem.
W zasadzie dla każdej branży, w której produkt można wysłać tradycyjną pocztą lub kurierem i częstotliwość zakupów wynosi przynajmniej 2 razy w ciągu roku: