Skip to content
sub-menu-background-2
Zarządzaj lepiej, osiągaj więcej!

Od analizy wydajności po pełną integrację systemów – skorzystaj z naszej wiedzy, aby ulepszyć działanie Twoich usług.

roi-90-dni-menu
Zobacz, czy kwalifikujesz się do programu ROI w 90 dni!

Przejdź do podstrony i umów się na bezpłatną rozmowę, aby dowiedzieć się, co możemy zrobić dla Twojej firmy.

Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Persooa Team21.12.23 12:5412 min read

Exit popup zwiększający konwersję nie tylko w e-commerce

Opuszczając stronę internetową, użytkownicy wielokrotnie w pośpiechu zamykają wyskakujące okienko. Często nawet nie zwracając uwagi na to, co się na nim znajduje. Niektórzy jednak zapoznają się z jego treścią, a nawet klikają w button, przenoszący ich na inny obszar strony lub pozostawiają swoje dane (np. adres e-mail). Wszystko po to, aby otrzymać więcej informacji na interesujący ich temat. 

Tego typu wyskakujące okienka to właśnie exit pop-upy (nazywane też overlay exit popupami lub exit intent pop-upami wywołanymi konkretną akcją – w tym przypadku zamiarem zamknięcia strony). To nic innego, jak funkcja, obsługiwana przez automatyzację marketingu. Stosuje się ją wtedy, gdy użytkownik ma zamiar opuścić witrynę, aby tym sposobem go na niej zatrzymać. Jest to nieuciążliwy, a przy tym skuteczny format, służący zatrzymaniu uwagi odbiorcy. Jego dodatkowymi celami są:

  • najczęściej zwiększenie liczby transakcji, 
  • wzrost subskrypcji,
  • wzmocnienie pozycji jako eksperta w danej branży,
  • budowanie relacji i lojalności klientów. 

Jednak to nie jedyne możliwości wykorzystania exit pop upu w e-commerce i nie tylko. Poniższy wpis będzie odpowiedzią na pytania: co to jest exit pop-up i o czym warto pamiętać, wdrażając tego typu funkcjonalność na stronie, a także, jak go wykorzystać nie tylko do celów stricte transakcyjnych. 

Co to jest pop-up?

Przed przejściem do omówienia tematyki, obejmującej exit pop-up, warto najpierw skrótowo zapoznać się z definicją samego pop-upu. 

Pop-up to wyskakujące okienko, które pojawia się w trakcie przeglądania strony internetowej. Posiada ściśle określony komunikat uzależniony od celu, jaki uprzednio został wyznaczony. 

Istnieje kilka rodzajów pop upów, między innymi:

  • potwierdzające wiek użytkownika w przypadku witryny, zawierającej treści, przeznaczone dla osób pełnoletnich, 
  • służące zapisaniu się do newslettera,
  • informujące o stosowaniu plików cookies,
  • angażujące z prośbą o pozostawienie opinii,
  • przypominające o trwającej promocji lub z ofertą specjalną,
  • aktywizujące podczas nieaktywności użytkownika (np. po 2 minutach),
  • informujące o porzuconym koszyku,
  • upsellingowe / cross-sellingowe,
  • zachęcające do ponownego zapoznania się z ostatnio oglądanym produktem/kategorią lub artykułem albo do pobrania e-booka. 
przykładowy pop- up

Co to jest exit pop-up i kiedy się pojawia?

Exit pop up to wyskakujące okienko z komunikatem (często grafiką, tekstem, buttonem z CTA, czasami również z miejscem na formularz). Aktywuje się w nawiązaniu do intencji usera, tj., jego ruchu myszki, prędkości, z jaką przewija stronę lub w momencie, gdy ten przez dłuższy czas pozostaje bezczynny. Najczęściej jednak wyświetla się, gdy kursor zmierza w stronę krzyżyka, zamykającego stronę, dlatego często nazywany jest również pop upem „ostatniej szansy”. Właśnie wtedy zostaje aktywowany exit pop-up, czyli wiadomość, która powstała na bazie oprogramowania exit tracking (określającego czas opuszczenia przez użytkownika witryny). Jego celem jest przyciągnięcie uwagi użytkownika, przekierowanie go na inną stronę w ramach tej samej witryny lub po prostu zatrzymanie go za pomocą przedstawienia atrakcyjnej oferty w momencie, gdy ten chce opuścić stronę.

przykład pop-up KULIG

Tego typu działania sprawdzają się w sytuacjach, gdy userzy mają kontakt ze stroną, systematycznie zapoznają się z jej treścią, jednak sami nie szukają niczego więcej w obrębie witryny. Nie zawsze są świadomi tego, że oprócz ciekawego bloga lub zakładki ofertowej, dana strona posiada również wartościowy produkt na sprzedaż lub nawet cały sklep internetowy. Nie oznacza to jednak, że klienci nie są zainteresowani zakupem – po prostu nie mają wiedzy na temat istnienia e-sklepu. Dlatego warto pokazać im inne obszary działalności, wskazać drogę, którą mają podążać i realizować dodatkowe cele firmy, również za pomocą exit pop up. 

Efektywny exit pop up, czyli jaki?

Odpowiednio zaprojektowany pop up przyniesie korzyść zarówno właścicielowi strony (pozwoli zatrzymać usera na dłużej), jak i użytkownikowi, który ją ogląda (jemu da możliwość ponownie lub dokładniej zapoznać się z ofertą). Można go również zachęcić do powrotu na stronę za pomocą dodatkowych korzyści, np. extra zniżki lub gratisu. Dzięki temu uda się zyskać nie tylko konwersję, ale również pozytywnie wpłynąć na zaangażowanie oraz przywiązanie do marki. 

Podczas tworzenia idealnego pop upu należy pamiętać o:

  • umieszczeniu linku lub odnośnika do konkretnego landing page’a, kwestionariusza z zapisem do newslettera, artykułu z najnowszym wpisem lub wybranej oferty,
  • konkretach. W przypadku informowaniu o zniżce warto podać jej wartość lub asortyment objęty rabatem, a nie jedynie samą informację o tym, że trwa akcja promocyjna,
  • jeśli celem jest zmotywowanie użytkownika do podjęcia konkretnych kroków, warto zastosować tzw. lead magnets, czyli zachęty, które skłonią odbiorcę do pozostawienia swoich danych – mogą to być rabaty, darmowa dostawa lub gratis. Warto zauważyć, że tego typu działanie może podnieść liczbę kontaktów o 85%
  • dywersyfikacji treści pop upu na różnych stronach w obrębie ten samej witryny – nie w każdym miejscu sprawdzi się okienko z informacją o rabacie czy darmowym e-booku o trendach w branży, w tym miejscu warto również wziąć pod uwagę personalizację pop upów o dane na temat odbiorców lub na podstawie ich wcześniejszych aktywności na stronie,
  • przemyślanej strategii. Nie należy spamować użytkowników wyskakującymi okienkami – zaleca się stosowanie ich z umiarem i odpowiednio dobranym cappingiem, 
  • przeprowadzaniu testów A/B i sprawdzaniu, która forma komunikatu jest bardziej efektywna. Istnieje również możliwość sprawdzenia, które działania aktywujące exit pop upy przynoszą najlepsze skutki, przykładowo:
    • te, które wyświetlają się użytkownikom, którzy spędzili na danej podstronie więcej niż np. 30 sekund,
    • czy te, które wyświetlają się po 60 sekundach spędzonych na stronie.

Ponadto statystyki pozwalają zauważyć, że konwersja z komunikatów pop up wynosi średnio 3%. Najbardziej efektywne są te, które wyświetlają się użytkownikowi po 8 sekundach po wejściu na witrynę. Podnoszą one skuteczność do 3,62%. Znaczenie ma również umiejscowienie pop upu – największą konwersję (3,35%) przynosi ten, który umieszczano po przewinięciu 35% strony.

pop-up zapis do newslettera

Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany exit intent pop-up?

Skuteczność exit pop upu będzie uzależniona od tego, w jaki sposób będzie zaprojektowany. W przypadku przemyślanych działań może skutkować znacznym wzrostem subskrybentów. Wymaga to jednak realizacji pewnych kroków i etapów wdrażania tego typu komunikatów. Pierwszym z nich jest dokładnie zapoznanie się z odbiorcami i ich specyfiką, a następnie umiejętny podział na konkretne segmenty. To da wiedzę na temat różnic poszczególnych grup użytkowników, a także możliwości dostosowania do nich komunikatów. 

Projekt pop-upu

Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt. Aby exit pop up przynosił efekty, warto wykorzystać wszystkie jego możliwości, tj. chwytliwe copy, intrygującą grafikę lub korelujący z treścią gif. Istnieje możliwość podlinkowania treści lub przekierowania odbiorcy na wybraną podstronę w ramach witryny. 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli jest szansa dodania do exit pop upu grafiki, warto to zrobić. Wpływa to bowiem pozytywnie na jego skuteczność. W przypadku okienek z grafiką ich konwersja wynosi około 3,8%, natomiast tych, w których nie zaimplementowano grafik, jedynie 2,07%

Rozmiar pop-upu

Należy się również zastanowić nad rozmiarem overlay exit pop up. Istnieje bowiem możliwość zastosowania klasycznego rozmiaru, tj. 600×700 px, który wyświetla się na środku przeglądanej witryny oraz takiego, który przykryje ją całą,

pop-up przykład odpowiedniego rozmiaru

CTA

Niezmiernie ważne jest również CTA. Wydawać by się mogło, że krótka zachęta do działania nie ma wielkiego znaczenia, nic bardziej mylnego. Warto zastanowić się nie tylko nad tym, jaką treść wybrać (zobacz, sprawdź, kliknij czy tez sprawdzam, pobieram, chcę otrzymać darmowe xyz), ale także jakiego fontu, koloru czy efektów specjalnych użyć. Należy również wziąć pod uwagę umiejscowienie CTA – powinno się znaleźć tam, gdzie będzie widoczne i od razu przyciągnie spojrzenia,

Ograniczenia czasowe / licznik

Presja czasu wpływa na szybkość podjęcia decyzji. Wtedy, gdy odbiorcy wiedzą, że akcja trwa przez ograniczony (krótki) czas, chętniej będą chcieli od razu z niej skorzystać i złożyć zamówienie. Warto zatem wykorzystać efekt FOMO (fear of missing out), stosując w pop upie licznik,

przykładowy intent exit pop-up z licznikiem

Responsywność pop-upów

Ostatnim, ale niezmiernie istotnym krokiem jest zadbanie o to, aby exit pop up prawidłowo się wyświetlał nie tylko na desktopie, ale również na urządzeniach mobilnych. Informację o tym, jaki odsetek odwiedzających korzysta z mobile, można sprawdzić np. w Google Analytics. Obecnie jednak coraz więcej witryn generuje znacznie większy ruch na urządzeniach mobilnych, niż ma to miejsce w przypadku korzystania z nich na desktopie. Dlatego exit pop up należy w odpowiedni sposób zoptymalizować pod kątem responsywności. Warto również sprawdzić, czy wyświetla się on odpowiednio na różnych przeglądarkach. 

responsywny pop-up

Dlaczego warto wdrożyć exit pop up?

Jednym z głównych atutów zastosowania exit intent pop up jest fakt, że pojawia się wtedy, gdy użytkownik zmierza ku opuszczeniu strony, zachęcając go przy tym do podjęcia określonych działań. Bez niego jedynym rozwiązaniem byłoby bierne oczekiwanie na ponowną wizytę klienta. Dzięki możliwości dostosowania odpowiedniego contentu w pop upie może on nie tylko generować konwersję, ale również zachęcać do pozostawienia swoich danych lub zapisu do newslettera. Zapis ten co prawda zazwyczaj jest możliwy na stronie, jednak formularz najczęściej znajduje się na dole witryny lub w niewidocznych miejscach, przez co bywa on nieświadomie ignorowany przez użytkowników. Dlatego warto go dodatkowo wypromować, np. umieszczając formularz w wyskakującym okienku podczas próby opuszczenia witryny. 

Inną możliwością jest zastosowanie exit pop upu, który pomoże userowi podjąć decyzję zakupową. W tym celu warto wykorzystać komunikację:

  • bestsellerami (klient widząc, że x osób kupiło dany produkt, chętniej weźmie go pod uwagę),
  • benefitami (przedstawiając korzyści, płynące z członkostwa w Klubie).

Sprawdź również, co piszemy o funkcjonalności Exit Intent Popup w naszej bazie wiedzy i inspiracji Growth Hub – https://www.persooa.com/growth-hub/exit-intent-popup/

Konwersja nie tylko sprzedażowa. Dodatkowe możliwości exit overlay pop up

Oczywiście głównym celem exit pop up jest wzrost konwersji, a przy tym realizacja celów transakcyjnych. Jednak nie są to jedyne możliwości, płynące z zastosowania tego typu elementów komunikacyjnych. Można je również zastosować do innych zadań, niezwiązanych bezpośrednio z przepływem pieniędzy. 

Dodatkowymi korzyściami są:

1. Poszerzanie bazy użytkowników

Pozyskanie wartościowych subskrybentów nie jest proste. Dlatego warto do tego celu wykorzystać dodatkowe możliwości – w tym przypadku niech będą to exit pop upy. To one mogą służyć zachęceniu klientów, aby ci zapisali się do newslettera lub w inny sposób pozostawili swoje dane do kontaktu w formularzu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że użytkownicy internetu nie są tak chętni, aby pozostawiać swoje dane na każdej witrynie, jaką przeglądają. W związku z tym warto ich zachęcić do wykonania takiego kroku, np. poprzez zaoferowanie czegoś w zamian za dane kontaktowe. Niech to będzie fragment ostatnio powstałego e-booka, który dostępny jest jedynie dla określonej bazy użytkowników, dodatkowa treść poradnikowa, przewodnik lub inne freebie, które przyciągnie użytkowników i zainteresuje ich na tyle, aby ci zechcieli pozostać z witryną w kontakcie na dłużej. 

pop-up z e-bookiem

2. Tworzenie wizerunku eksperta

Pop upy dają również możliwość wypracowania odpowiedniego wizerunku marki. Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie finalizacja wizyty zakupem. Czasem lepszym ruchem będzie dopasowanie komunikacji do użytkownika i jego aktualnego etapu na ścieżce zakupowej. Dlatego warto wziąć pod uwagę kolejne kroki lejka sprzedażowego i zadbanie o odpowiednie przekierowanie użytkownika do nawiązujących tematycznie poradników, listingów czy artykułów, które okażą się być dla niego wartościowe, a przy tym ułatwią podjęcie decyzji oraz bezproblemowe przejście przez proces decyzyjny. 

Warto w exit pop upach wykorzystać zdania pytające, np. „Chcesz dowiedzieć się więcej o xyz? / Zobacz, jak… / Dowiedz się, dlaczego…”, a następnie pozostawić miejsce na e-mail lub inne dane użytkownika. Taki zabieg sprawi, że marka będzie kojarzona jako wartościowe źródło informacji na interesujący go temat, a dodatkowo pozwoli zbudować trwałą relację z nowym kontaktem. 

Dobrym rozwiązaniem jest próba komunikacji niesprzedażowej. Oferowanie darmowego e-booka, poradnika czy czasowy dostęp do niedostępnych publicznie webinarów będzie dodatkową zachętą do kontaktu, a tym samym da możliwość wykreowania marki jako eksperta w danej branży. 

pop-up z zapisem na webinar

3. Skuteczne przekierowanie 

Jeszcze innym celem narzędzia, jakim jest exit pop up, jest możliwość przekierowania odbiorcy na inną stronę w obrębie witryny. Może to być sezonowy landing page, najnowszy wpis na blogu sklepu, poradnik dotyczący ostatnio oglądanych produktów czy limitowania oferta. Możliwości jest wiele, a wszystko uzależnione jest od celu, jaki został postawiony do osiągnięcia. 

Aby wybrać odpowiedni obszar do podpromowania, należy dokładnie przeanalizować ruch na witrynie. To pomoże wysnuć wnioski na temat najczęściej odwiedzanych obszarów i tych, które generują najmniej ruchu. W przypadku, gdy strony, na których znajduje się dużo wartościowych informacji, są rzadko odwiedzane, można to zmienić za pomocą exit pop up z przekierowaniem na nie. Niech takie okienko zostanie umieszczone na chętniej odwiedzanych podstronach. Taki zabieg pozwoli zaopiekować się mniej odwiedzanymi obszarami, a przy tym zwiększyć ruch na całej witrynie.

pop up z podobnymi produktami - eobuwie

4. Informowanie o nowościach

Nowa oferta, usługa, funkcjonalność, a także kolekcja. To świetna okazja, aby zachęcić użytkownika, który przegląda witrynę do zapoznania się z tym, co właśnie się na niej pojawiło i wzbudzić jego zainteresowanie. Niech pomoże w tym exit pop up, który poinformuje o tym userów. Tego typu prezentacja nowości może się odbywać systematycznie. Warunkiem jest uprzedni zapis do newslettera. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania będzie generowanie leadów sprzedażowych.

5. Poznanie klientów

W przypadku chęci zastosowania personalizowanych doświadczeń warto zadbać o to, aby poszczególnym segmentom użytkowników wyświetlały się inne, dopasowane do nich wersje exit pop upów. W tym celu zaleca się zastosować retargering. Można wyszczególnić pop upy aktywowane w momencie chęci opuszczenia strony w kilku wersjach:

  • niech jedna z nich z będzie przeznaczona dla nowych użytkowników, 
  • inna dla tych, który w określonym czasie zapoznali się z najnowszym wpisem blogowym,
  • jeszcze inna dla tych, którzy dokonali zakupy lub porzucili swój koszyk. 

Taki zabieg pozwoli zyskać wartościowe informacje na temat odbiorców, a następnie zoptymalizować prowadzone względem nich działania marketingowo-sprzedażowe. 

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w exit pop upie dodatkowego formularza, zachęcającego userów do pozostawienia dodatkowych informacji na ich temat. Warto spytać nie tylko o imię czy adres e-mail, ale również najbardziej interesujące użytkownika obszary strony, kategorie, marki czy rozmiary. To, razem z danymi zebranymi za pomocą Google Analytics, pozwoli w jeszcze większym stopniu dopasować ofertę, strategię marketingową oraz komunikację do preferencji użytkowników oraz obszaru ich zainteresowań czy poszukiwań.

preferencje klientów pop-up

8. Indywidualne podejście do użytkownika

Personalizacje, predykcje, a także inne elementy wykorzystujące AI pozwalają w jeszcze większym stopniu zadbać o indywidualne podejście do klientów. Gdy na witrynie znajduje się wyszukiwarka, można skorzystać z danych, dotyczących najczęściej poszukiwanych elementów. To z kolei pomoże zdobyć uwagę userów, wyświetlając im w exit pop upie produkty, artykuły lub inne informacje, którymi ci rzeczywiście są zainteresowani. 

personalizowany exit intent pop-up

9. Możliwość umówienia spotkania 

Jednak w przypadku, gdy witryna nie posiada sklepu internetowego oraz nie korzysta z wielu e-commercowych funkcji, również może zwiększyć konwersję za pomocą exit pop up. Branże usługowe mogą wykorzystać wyskakujące okienko, aby w ostatniej chwili, w jakiej klient jest na stronie, zachęcić go do umówienia się na spotkanie lub skorzystania z pierwszej bezpłatnej konsultacji. 

Pomysłów na wykorzystanie wyskakującego okienka w momencie, w którym użytkownik chce opuścić witrynę, jest mnóstwo. Wszystko uzależnione jest od celu firmy, a także pomysłów na zwiększenie konwersji.

Exit popup nie tylko do sprzedaży

Okienko wyskakujące w momencie, gdy użytkownik pragnie opuścić stronę, jest skutecznym i mało inwazyjnym narzędziem, służącym przyciągnięciu uwagi i utrzymaniu jego zainteresowania. Efektywność działań uzależniona jest natomiast od zachowań odbiorców i dotychczasowej wiedzy na ich temat z jednoczesnym nawiązaniem do własnych celów biznesowych. Dlatego niezbędne jest analizowanie danych, takich jak np. współczynnik odrzuceń. To pozwoli dowiedzieć się, co jest przyczyną faktu, ze użytkownicy opuszczają witrynę, a następnie usprawnić dany obszar, aby poprawić kluczowe KPI. Warto również dopasować treść i wygląd okienka do potrzeb użytkowników. W tym celu kluczowe będzie wykorzystanie możliwości personalizacji przekazu, a także zaproponowanie dodatkowego benefitu pod postacią nagrody, zachęty czy innego freebie, aby w jeszcze większym stopniu zwiększyć skuteczność exit pop upu. 

Podsumowując, exit pop up jest skutecznym narzędziem nie tylko dla e-commerce, ale również innych branż. Za pomocą odpowiedniego dostosowania jego widoku, treści, grafik, formularzy czy rozmiaru oraz zastosowaniu personalizacji, pomoże pozytywnie wpłynąć na skuteczne zatrzymanie klienta na witrynie, a przy tym również na zwiększenie konwersji, nie tylko pod względem sprzedażowym. 

Zapisz się do newslettera

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY